Meditácia

Mnoho z nás sa už stretlo s pojmom meditácia, ale len málo z nás vie, čo to skutočne je.

Nie je to len sedenie s prekríženými nohami, spojenými prstami na kolenách a hlavou vyčistenou od myšlienok. To vôbec nie.
Všetko, čo sa deje pred, počas a po meditácii, má svoj význam. A nie len čo sa týka benefitov pre naše psychické a fyzické zdravie, ale aj z vedeckého hľadiska.

Čo je to meditácia?

Meditácia je súbor techník, ktoré podporujú zvýšenie stavu vedomia, sústredenia a pozornosti, zvyšujú psychickú pohodu, regulujú psychickú a fyzickú bolesť, či podporujú vidieť veci z viacerých perspektív.
Ľudia využívajú meditáciu už tisícky rokov a mnohým sa spája hlavne s východnou kultúrou a náboženstvom. Pravda je však taká, že bola súčasťou rôznych náboženstiev, aj kresťanstva. Rokmi sa však v každom náboženstve vyvíjala a menila podľa aktuálnych potrieb a záujmov danej spoločnosti.

Meditácia, ktorú praktizujem ja, nie je založená na žiadnom náboženstve, ale je postavená na medicínskych základoch, to znamená, že neoslovuje vyššie dobro, ale sústreďuje sa na našu vnútornú silu.

Aký je rozdiel medzi meditáciou a mindfulness?

Mindfulness alebo vnímavosť je časť meditácie zameranej na tu a teraz. To znamená, že sa sústreďuje na momentálny okamžik. Vďaka mindfulness dokážeme byť prítomní a neriešiť minulosť či budúcnosť, nehodnotiť svoje emócie, ale byť v nich len pozorovateľom, a tak ich regulovať.

Meditácia je hlbšia, pretože sa zameriava na spojenie s naším skutočným (vyšším) ja. To znamená, že nám pomáha ísť za hranice svojej osobnosti a hlbšie do samotnej podstaty nášho ja.

 

Tapping

Tapping nie je súčasťou meditácie, no ja som si dovolila urobiť túto fúziu. Prečo? Lebo funguje rýchlo a efektívne.
Tapping je technika na uvoľnenie napätia v tele. Pomáha nám, aby emócia odznela na úrovni tela a nervového systému. Po uvoľnení dokážeme tappingom telo nabiť aj novou tvorivou energiou, ktorá nás posunie bližšie k osobe, ktorou chceme byť.

Čo je to Tapping?

Tapping, EFT (Emotional Freedom Technique) alebo po slovensky poklepkávanie vychádza zo starodávnej čínskej akupunktúry, ale nemusíš sa báť, nebudeme do seba pichať ihly. Čo budeme v skutočnosti robiť, je poklepkávať si po určitých častiach tela, kade prúdia energetické toky.

Vybrané sú konkrétne energetické body, kde sa nám hromadia emócie. Ak ich nevypustíme, môžu časom spôsobovať rôzne psychosomatické problémy od migrény po zlyhanie srdca. Ako prvé pri tappingu môžeme pozorovať to, že sa prestaneme hrbiť. Ak sa hrbíš, bude sa ti jednoduchšie vystierať chrbát. A samozrejme, ak si budeš vedome vystierať chrbát, jednoduchšie sa ti pomocou tappingu uvoľnia emócie, ktoré tvoje telo dávno nepotrebuje.

Energetické body, ktoré budeme používať, sa nachádzajú:
1. Pod kľúčnou kosťou – masírovanie na úvod
2. Hruď, hrudná kosť, oblasť srdca – tapping
3. Oblasť medzi obočím – tapping
4. Spánková oblasť – tapping
5. Lícna oblasť – tapping
6. Oblasť pod nosom – tapping
7. Oblasť pod ústami, brada – tapping
8. Oblasť pod prsiami – tapping
9. Oblasť po bokoch na úrovní pŕs – tapping
10. Oblasť temena hlavy

Tieto cvičenia môžeš opakovať tak dlho, ako budeš potrebovať. Ak budeš pociťovať, že to nejde na prvý raz, skús to znova a znova. Ako všetko, aj toto potrebuje tréning. Čím viac sa sústredíš a čím častejšie budeš cvičenia opakovať, tým sa skôr dostaví efekt uvoľnenia a odpustenia.

 

 

Na tejto stránke sa neustále pracuje, preto sa ospravedlňujem za jej zníženú kvalitu. Verím však, že v dohľadnej dobe na nej nájdeš všetko potrebné a budeš si môcť vychutnať jej plnú kvalitu.