Tablet alebo knižka? Čo je výhodnejšie pre deti?

O tom, či je pre deti vhodný tablet, sa popísalo veľa. Názory rodičov sa rôznia, pretože hrou či rozprávkou na tablete dieťa zabavia na dlhé hodiny. Je to však naozaj to správne aj pre vývoj dieťaťa?

Správny vývoj mozgu hovorí v prospech knižiek

Vedci sa rozhodli o dôkaz, ktorý jednoznačne potvrdzuje, že čítanie knižiek má pozitívny vplyv na dieťa vo veku od narodenia do 5 rokov. Na vzorke 47 predškolákov v Detskom centre čítania a gramotnosti detskej nemocnice v Cincinnati (USA) uskutočnili sken mozgu. Červené časti zobrazujú nárast organizovanej bielej hmoty v oblasti mozgu, ktorá je zodpovedná za jazyk a gramotnosť.

Druhý obrázok ukazuje mozog predškoláka, ktorý trávi pri tablete, mobile či televízii priemerne dve hodiny denne. Modrá farba zobrazuje dezorganizovanú bielu hmotu v tých istých oblastiach, ktoré sú potrebné na podporu vzdelávania v škole.

„Deti, ktoré majú viac stimulačných zážitkov, ktoré organizujú mozog, majú pri vstupe do školy obrovskú výhodu,“ uviedol pre CNN Dr. John Hutton zo spomínanej nemocnice.

Čítajte svojim deťom

Podľa výskumu je dôležité, aby ste svojim deťom čítali od narodenia a budovali v nich lásku ku knihám. Medzi tipmi, ktoré spomenuli, je vymýšľanie príbehov a využívanie fantázie.

Pri čítaní knižiek je vhodné postavám prideľovať rôzny hlas a prízvuk, pýtať sa dieťaťa otázky, ukazovať mu obrázky a nechať dieťa opakovať slová.

Čítanie sa však netýka len detí do piatich rokov. Je to záležitosť každého človeka bez ohľadu na jeho vek. Čítanie kníh je ako fitnes pre náš mozog, ktoré nás robí inteligentnejšími a empatickejšími. Prvý kontakt s knihou a vytvorenie si pozitívneho vzťahu však začína práve v detstve. A podľa slov Jacqueline Kennedyovej: „Existuje veľa ciest, ako obohatiť detský svet. Láska ku knihám je tou najlepšou zo všetkých,“ obohacujme život detí práve čítaním.

Niekoľko citátov o knihách

„Strácame sa v knihách. Ale tiež nachádzame.”
Anonym

„Čím viac čítate, tým viac sa naučíte. Čím viac sa naučíte, tým viac miest objavíte.
Dr. Seuss

„Kniha je nástrojom, ktorý zapaľuje predstavivosť.”
Alan Bennett

„Knihy sú tréningom mysle.”
Epictetos

„Čítanie je pre myseľ tým, čo cvičenie pre telo.”
Joseph Addison

„Čítanie všetkých dobrých kníh je ako rozhovor s najbystrejšími ľuďmi minulých storočí.”
René Descartes

„Čo ma vie dostať je kniha, ktorú keď dočítate, tak si želáte, aby jej autor bol vaším najlepším priateľom, ktorémi môžete zavolať, keď by ste chceli.”
J. D. Salinger

„Človek, ktorý nechce čítať, nemá žiadnu výhodu oproti človeku, ktorý nevie čítať.”
Mark Twain

„Knihy sú ako dvere. Otvoríte ich a vstúpite do iného sveta.“
Jeanette Winterson

„Čitateľ prežije tisíc životov, kým zomrie. Človek, ktorý nikdy nečíta, prežije len jeden.“
George R.R.Martin

„Čítanie sú otvorené dvere do čarovného sveta.“
Francois Mauriac

„Knihy sú pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“
John Ruskin

„Svet je nádherná kniha, ale nemá cenu pre toho, kto nevie čítať.“
Carlo Goldoni